foto credit: worldarchery

Așa cum a fost anunțat inițial, în perioada 18-24 august se desfășoară în orașul canadian Winnipeg Campionatele Mondiale de Tineret la tir cu Arcul, eveniment la care România nu va participa, deși reprezentantele noastre, Alexia DREGHICI şi Daria GRAUR, au fost înscrise în competiția individuală de arc olimpic U18, în urma procedurilor World Archery, operaționalizate de către Federația Română de Tir cu Arcul (FRTA). Motivul absenței delegației noastre este unul independent de voința FRTA, cauza fiind greva aviatică de pe teritoriul Canadei.

Conform sursei citate de hotnews.ro, însoțitorii de bord sindicalizați ai Air Canada au intrat în grevă sâmbătă, 16 august, după ce negocierile contractuale cu cel mai mare transportator aerian au eșuat. Este prima grevă a echipajului de cabină din ultimii 40 de ani, una care a dat peste cap planurile de călătorie a sute de mii de pasageri, transmite agenția Reuters. Greva care a durat aproape patru zile a determinat compania aeriană, ce deservește zilnic aproximativ 130.000 de persoane, să anuleze mai multe zboruri către Canada.

Potrivit organizatorilor, programul Campionatului Mondial de Tineret de Tir cu Arcul din Winnipeg (Canada) a fost condensat din cauza provocărilor de călătorie cu care se confruntă delegațiile ca urmare a acțiunii în curs de desfășurare a angajaților Air Canada.

Oficialii World Archery și organizatorii evenimentului au amânat provizoriu începerea competiției pentru a facilita rezervarea zborurilor modificate. Deși acest lucru nu a fost posibil pentru toți cei 569 de concurenți înregistrați, 461 de sportivi au găsit soluții alternative.

Așadar, 108 sportivi din Belgia, Cehia, Cipru, Croația, Grecia, România şi alte națiuni vor lipsi de la startul acestei  competiții programate într-un interval de timp condensat.

Antrenorul coordonator al echipei, Zoltan MIKLOS, a declarat pentru frta.ro: „Am înțeles că este cea mai mare grevă din istoria aviatică. În ceea ce ne privește, după trei zile de stat prin aeroport, am realizat că, indiferent de încercările de remediere a acestei situații, suntem pasageri blocați şi nu vom mai avea ocazia de a ajunge în timp util pentru a intra în competiție.”

„Din păcate, după aproape un an de muncă, sportivele noastre nu au posibilitatea de a concura la această ediție a CM. Îmi pare rău pentru Daria şi Alexia, sunt dezamăgite de această experiență nefastă, însă sperăm să putem reveni la ediția următoare”, a mai adăugat antrenorul Miklos.

Greva de la compania aeriană a pus într-o situație delicată pe toată lumea, iar visul mondial al reprezentantelor noastre a fost frânt de haosul din ultimele zile.

România, penalizată fără vină de această grevă aeriană ce a răpit șansa sportivelor de a performa, absentează de la ediția 2025 a CM, dar mai semnificativ este faptul că sportul pierde în fața unei situații de criză.