După cea de-a 7-a zi a întrecerilor din cadrul Jocurilor Europene Cracovia Malopolska 2023, componenții TEAM ROMÂNIA care au concurat la tir cu arcul și-au încheiat evoluția, atât la individual cât și la echipe mixte.

În proba masculină individuală, Mario ȚÎMPU a urcat până în faza 32imilor (cei mai buni 64 de concurenți), fiind învins la capătul unei dispute captivante cu schimbări spectaculoase de scor. După 3 seturi, în frunte se afla Mario, cu un scor aparent liniștitor, 5-1. Apoi, a revenit în forță cehul Adam LI și a învins la tie-break, 9-8 la ultima săgeată. Conform clasamentului final, Țîmpu a ocupat locul 33.

La individual feminin, Mădălina AMĂISTROAIE (loc 32 în calificări) a avut parte de un adversar de valoare apropiată, pe Gulnaz COSKUN (TUR), locul 33 în calificări. Sportiva din Turcia a dat o replică dârză, învingând-o în final pe Mădălina cu scorul 6-2 (27-26, 26-22, 27-23, 26-25). Sportiva noastră a fost creditată cu poziția 33 în ierarhie.

De asemenea, la echipe mixte s-a dat o luptă captivantă pentru un loc în sferturile de finală ale competiției. Reprezentativa țării noastre, formată din Amăistroaie și Țîmpu, s-a oprit în optimi. După ce a învins Slovenia cu 6-0, echipa noastră calificată de pe poziția a19-a a pierdut la mare luptă cu scorul final 5-4 (n.red. 37-37, 38-32, 38-38, 37-38, 19-17 tie-break) în fața Ucrainei, care și-a continuat drumul spre podium pierzând finala în fața Spaniei.

Astfel, România a obținut un loc 9 la această competiție pe echipe mixte.

Competiția a reunit la start 124 de atleți din 36 de țări europene.