În perioada 26-28 iulie 2024 a avut loc la Praid, Canionul de Sare, Campionatul Național 3D la seniori şi U21, masculin și feminin.

Într-un cadru deosebit de spectaculos, sportivii participanți au concurat la 17 categorii din programul competițional oficial. Astfel, s-au desemnat campioni naționali la 3 dintre diviziile de arc, seniori și, respectiv, 14 câștigători pe categorii de probe sportive.

La Barebow, masculin, Marin DARNA (ACS Menumorut Biharia) s-a impus în fața lui Răzvan RUSOV (CSM Iași) cu scorul final 26-13. Podiumul a fost completat de Ciprian BAICAN (CS „CRIŞUL” Chișineu-Criș), câștigător al finalei pentru medalia de bronz cu scorul 38-31, în fața lui Alexandru KOTELES (ACS Menumorut Biharia).

La divizia Bowhunter Unlimited, masculin, reprezentantul clubului co-organizator, gazda ACS Szirtisas Harghita, Alfonz PAL, a învins în finală pe Valeriu Vlad VOICU (ACS Dragon Sport București), adjudecându-și titlul național și medalia de aur cu scorul 28-10. Bronzul a fost obținut de Milan BIRO de la ACS Szirtisas Harghita care l-a învins pe Bogdan HANDREA (ACS Aktiv București), scor final 26-21.

Titlul diviziei Compound Freestyle s-a disputat la masculin, seniori, între Șerban RĂCHITĂ (CSM Târgu Mureș), Andrei AVRAM (ACS Șoimii de Mureș) şi Corneliu SLĂVILĂ (ACS Aktiv București). Răchită l-a învins în finala mare pe Avram, după un shoot-off (23-23, 5-0). Finala mică și medalia de bronz au fost câștigate de Corneliu SLĂVILĂ în fața lui Geza Sebestyen ROMANOV (ACS Șoimii de Mureș), scor 32-31.

În celelalte divizii, câștigătorii ediției 2024 au fost:

Victor CREȚAN (ACS Aktiv București) – ARC TRADIȚIONAL INSTINCTIV master, masculin

Tibor RUSSU-BORŞ (ACS Szirtisas Harghita) – ARC TRADIȚIONAL INSTINCTIV seniori

Zița TĂMÂRJAN (ACS Szirtisas Harghita) – ARC TRADIȚIONAL INSTINCTIV senioare

Gergő KACSÓ (ACS Szirtisas Harghita) – ARC TRADIȚIONAL INSTINCTIV U21, masculin

Szofia RUSSU-BORŞ (ACS Szirtisas Harghita) – ARC TRADIȚIONAL INSTINCTIV U21, feminin