Componenții lotului olimpic al României, Mario ȚÎMPU, Tamaș MOREH, Mădălina AMĂISTROAIE și Beatrice MIKLOS, și-au încheiat evoluția la Cupa Mondială. România a fost prezentă la prima etapă de Cupă Mondială din acest an, care se dispută între 18 – 23 aprilie 2022 în Antalya, Turcia.

Concurenții din proba de arc olimpic, coordonați de antrenorul Viorel HABIAN, au evoluat în calificările probelor individuale, masculin respectiv, feminin.

Tamaș MOREH a reușit un rezultat de 648p. care l-a clasat pe poziția 65 după 72 de săgeți trase, iar în prima fază eliminatorie mezinul lotului a fost învins de polonezul Kacper SIERAKOWSKI, scor 6-0 (28-29; 24-27;26-28).

Mario ȚÎMPU a tras în calificări 638p. și s-a clasat pe poziția 94, un loc sub așteptări ocupat de sportivul nostru calificat la Jocurile Europene. Dispunerea pe tabloul eliminatoriu pentru accederea în primii 64 nu l-a avantajat pe Mario, care l-a întâlnit pe Baptiste ADDIS (FRA), calificat de pe poziția 35. Țîmpu a pierdut la mare luptă, scor final 7-3 (28-28; 30-26; 28-29; 28-24; 29-26), în fața francezului care a ocupat locul 17 în ierarhia probei individuale masculine de arc recurve.

Beatrice MIKLOS s-a calificat in extremis cu 589p., neavând o zi fastă și a fost învinsă în prima fază eliminatorie de Tzu Ying KUO din Taiwan, aceasta fiind venită din calificări de pe locul 28. Sportiva asiatică a stabilit scorul final 6-2 (24-26; 26-25; 22-26; 26-28).

Cealaltă sportivă din proba individuală feminină, Mădălina AMĂISTROAIE, a reușit un total de 633p. cu care s-a poziționat pe locul 61. Mădălina a fost nevoită să se recunoască învinsă la limită încă din prima rundă eliminatorie în urma înfrângerii la tie-break în fața sportivei din Grecia, Evanghelia PSARRA. Sportiva elenă, deși a ocupat locul 68 în calificări, a reușit o evoluție surprinzătoare, câștigând pe final cu 6-5 (25-25; 27-25; 26-21; 24-28; 27-28), 10-8 la ultima săgeată.

Ca urmare a rezultatelor individuale înregistrate, echipa mixtă s-a clasat pe locul 28, acumulând 1281p.  insuficient pentru accederea în faza următoare, deoarece pe tabloul eliminatoriu s-au calificat primele 24 de echipe. Au lipsit 11p. pentru calificarea în faza următoare.

Delegația României se va întoarce în țară, unde va continua pregătirea pentru Jocurile Europene de la sfârșitul lunii iunie a acestui an.